Odbicia w okularach – jak sobie z nimi radzić

Odbicia w szkłach mogą zepsuć najpiękniejsze portrety. Robiąc zdjęcie warto zwracać na to uwagę i zastosować kilka sposób, które pomogą okiełznać odblaski.

Zdjęcie robione przodem do okna, na wprost. Widzimy dość duży odblask, który zasłania jedno oko.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Wystarczy trochę się obniżyć z telefonem/aparatem i znaleźć taką pozycję, gdzie nie będzie odblasku, albo nie będzie wchodził bezpośrednio na tęczówkę oka:

Zdjęcie zrobione troszkę niżej
Zdjęcie zrobione kilkanaście centymetrów niżej
Zdjęcie zrobione delikatnie z góry

Widzisz jakie to proste? 🙂

Drugim sposobem, jest poproszenie naszej modelki/modela, aby przesunął delikatnie główkę w prawo lub w lewo To samo możesz zrobić Ty, przesuwając się z telefonem/aparatem nie tylko góra-dół, ale też w prawo-lewo szukając pozycji, w której nie będzie odblasku.

Lekko przechylona głowa i odblaski
Głowa na wprost i nie ma odblasków
Zmiana miejsca, głowa w bok i znów mamy odblaski

Dokładnie tak samo to działa z lampami, lampkami i każdym innym sztucznym oświetleniem. Jeżeli lampa świeci z przodu to poszukajmy innej pozycji.

Odblaski przeszkadzają przede wszystkim przy portretach. Jeżeli dziecko jest gdzieś dalej ten odblask nie rzuca się aż tak w oczy. Możemy też troszkę zsunąć okulary z nosa lub poprosić o zdjęcie ich do zdjęcia – jednak uważałabym na to, aby dziecko nie poczuło, że okulary to przeszkoda do fajnych zdjęć lub nawet nie poczuło się gorsze od dzieci bez okularów. Dlatego najlepiej jest poszukać innej pozycji, która sprawi, że odbicie nie będzie aż tak widoczne, albo najlepiej wcale go nie będzie.

Chętnie poczytam w komentarzach jak sobie radzisz z odblaskami. A może nie zwracasz na nie uwagi? 🙂

Poniżej wrzucam film, na którym widać ruch głowy i jak zmienia się odbicie.

Dodaj komentarz

Powrót na górę