Słoneczna pogoda, a na zdjęciach zimno?

Każdy z nas lubi inne kolory. To zupełnie normalne i naturalne. Jednak odbiór kolorów jest przez nas podobnie postrzegany i robiąc zdjęcia warto o tym pamiętać.

Kolory dzielimy na ciepłe i zimne.

koło barw – smartografia.pl

Możemy to wykorzystac do naszego balansu bieli w zdjęciach. Przed zrobieniem zdjęcia lub w obróbce możemy dodać troszeczkę żółtego odcienia, aby zdjęcie nabrało ciepłej barwy. Podkręcimy w ten sposób też zachodzące słońce, ciepłe popołudnia, czy nawet dodamy trochę radości do zdjęć zrobionych podczas pochmurnej pogody.

Jeżeli tworzysz artystyczne projekty i zależy Ci na dodaniu efektu nostalgii, zadumy czy smutku do zdjęcia – idealnie sprawdzi się wtedy przesunięcie suwaka w stronę koloru niebieskiego. Zdjęcia chłodne, niebieskawe są idealne do pokazania poranków, architekury miast, gór, pejzaży czy jezior.

Oczywiście wszystko zależy od tego, co chcesz pokazać na zdjęciu i w jaki sposób.

Balans bieli jest oznaczony jako WB czyli white balance. Możesz ustawic go ręcznie, w aparatach masz rózne ikonki odpowiadające pogodzie – słoneczko, chmurka i żarówka. To co ustawisz, zależy oczywiście od Ciebie.

balans bieli – smartografia.pl

Jako przykład pokażę Ci lalkę mojej córki 🙂 Zdjęcie w środku to zdjęcie, które wyszło prosto z mojego telefonu. Po lewej stronie zdjęcie, gdzie zmieniłam balans bieli na lekko niebieski. Po prawej obrobione zdjęcie z dodatkiem cieplejszego balansu bieli. Prawda, że widać różnicę? Lalka w niebieskich kolorach ma zupełnie inny odbior niż ta podczas ciepłego, zachodzącego słońca.

Robiąc zdjęcia warto pamiętać o balansie bieli i możliwościach jakie nam daje. Warto dobrze go ustawić i ewentualnie modyfikowac sobie inaczej w obróbce.

Dodaj komentarz

Powrót na górę